Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŘÍM

 

Řím (italsky "Roma", nebo-li Věčné město) je hlavním městem Itálie a byl dlouhou dobu metropolí světa. Bylo založeno před více jak 2 700 lety.Na jeho území se nachází nejmenší samostatný nezávislý stát Vatikán - sídlo papeže, hlavy katolické církve s rozlohou pouhých 0,44 km² a 921 stálými obyvateli.

 

Koloseum

Jedná se vlastně o velký elipsovitý amfiteátr v centru města Říma. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v Římské říši postaven. Je to jedno z největších a nejimpozantnějších staveb římské architektury.

Původně bylo schopno pojmout až 50.000 diváků a bylo užíváno pro gladiátorské boje a veřejné vystupování jako např. popravy, rekonstrukce bitev a dramata založená na římské mytologii. Koloseum je dnes ikonickým symbolem císařského Říma a jednou z nejpopulárnějších římských a i italských turistických atrakcí.

Pantheon

Nejvýznamnější a nejzachovalejší antickým chrám v Římě, zároveň místo posledního odpočinku Raffaela, ohromuje návštěvníky kopulí s okulem, jímž dovnitř pronikají sluneční paprsky.

Fontána di Trevi

je největší fontánou v Římě vysoká 25,9 m a 19,8 m široká. Hlavním stavitelem byl Nicola Salvi a stavba této fontány mu trvala třicet let. Zajímavostí je že tato fontána denně spolyká kolem 3000 EUR, což je částka kterou v průměru turisté do fontány nahází.

Bazilika sv. Petra

Je jednou z nejsvatějších a zároveň nejstarších křesťanských staveb na světě. Nalézá se zde tradiční místo posledního odpočinku papežů. Kosntrukce baziliky, jež se dochovala do naších časů, začala v roce 1506 a byla dokončena o více než sto let později. Ačkoliv se nejedná o nejdůležitější z křesťanských míst, pořádají se tu pravidelně papežské ceremonie.Rozlehlá budova může pojmout až 60.000 věřících.

Forum Romanum

Je nejstarší římskou částí. V dobách starého antického Říma bylo středem veškerého dění. Bylo jakýmsi obchodní centrem, kde se potkávali lidé, probíhal veřejný život a soudy. Macházejí se zde charakteristické chrámy, monumenty a baziliky zasvěcené bohům.

Španělské schody

Nacházejí se na Piazza di Spagna a jsou známé ze slavných italských módních přehlídek i filmů. Scházejí se zde mladí lidé a tráví tu spolu volné chvíle. Schodiště má celem 183 schodů stoupajících k náměstí Trinita dei Monti.