Jdi na obsah Jdi na menu
 


PAŘÍŽ

 

Paříž je hlavní město Francie. Protéká jí řeka Seina ve směru od východu k západu, kde se u města Le Havre vlévá do Atlantského oceánu. Samotná Paříž má kolem dvou miliónů obyvatel, pařížská aglomerace pak celkem deset miliónu, přibližně tedy stejně jako celá Česká republika. Nadmořská výška je poměrně nízká, pohybuje se od 30 m. n. m. (na nábřežích Seiny) do 130 m. n. m. (Montmartre, jediný kopec v blízkosti Paříže). Rozloha Paříže (bez aglomerace) činí přibližně 100 km2.

 

 

Latinská čtvrť

Čtvrť kolem Sorbonny, Lucemburské zahrady a Pantheonu se nazývá Latinská čtvrť (Quartier latin). Právě díky Sorbonně a významnému gymnáziu naproti ní – Lycée Louis Le Grand, je převážně studentskou čtvrtí. Jméno nese podle skutečnosti, že až do roku 1789, tedy do Velké francouzské revoluce, byla latina oficiálním školním jazykem. Profesoři a studenti ji dokonce užívali i v běžné konverzaci.

 

 

Eiffelova věž

Eiffelova věž byla postavena při příležitosti Mezinárodní výstavy v roce 1889, která se konala právě v Paříži. Je nejvýznamnějším dílem svého architekta Gustava Eiffela. V době svého vzniku byla nejvyšší stavbou na světě.

Celkově měří 320 metrů (v závislosti na venkovní teplotě se její výška mění zhruba o 15 cm) a váží přibližně 7 000 tun. Její nátěr se obnovuje každých sedm let a říká se, že se vždy spotřebuje 50 tun barvy. Odborníci tvrdí, že i při velkém větru vychýlení nejvyššího bodu nepřesahuje 12 cm.

Eiffelova věž stojí na čtyřech pilířích s betonovými základy a je rozdělená do tří pater. Až do druhého se dá vyjít pěšky (nebo samozřejmě můžete jet výtahem) , do třetího patra pak výtahem jet musíte. První poschodí je výšce 57 m, druhé o 58 m výše a třetí je 274 m vysoko.

V prvním i druhém patře jsou restaurace, v zimě si dokonce můžete v prvním patře zabruslit ne umělém ledu. Pokud máte štěstí na velmi dobrou viditelnost (a to se kvůli příliš znečištěnému ovzduší nestává příliš často), ze třetího poschodí se Vám naskytne až 70 km daleký rozhled. Úplně nejvyšší místo na rozhledně patří meteorologické stanici, na vrcholku je umístěna televizní anténa (od roku 1957) a radiový vysílač. Poslední patro dnes slouží i k letecké navigaci.

 

Zahrady

Versailleské zámecké zahrady byly považovány vzor francouzských zahrad a mnoho zámeckých parků bylo stavěno podle nich. Nejblíže k paláci jsou dvě menší fontány, z našeho pohledu od paláce nalevo fontány Diany a napravo Point-de-Jour. Nejsou to však jediné fontány, které v zahradě jsou. Ještě než dojde k nejznámější Apolónově fontáně, která je tvořena z vody se vynořujícím kočárem taženým čtyřmi koňmi, uvidíte např.

Fontánu Pyramid, fontánu Dianiných nymf, fontánu Draků Neptunovu fontánu nebo tzv. Allée des Marmousets, což je dvojitá řada bronzových nádrží. Do tvaru kříže je v zahradě vybudován Malý (Petit) a Velký kanál (Grand canal).